Neirogrāfija

Elektroneirogrāfija ir neinvazīva izmeklēšanas metode, kuru pielieto, lai noteiktu elektriskā impulsa vadīšanas traucējumus pa perifērām nervu šķiedrām. Metode ir ļoti informatīva un palīdz noteikt tādas diagnozes, kā neiropātija un polineiropātija, miastēnija, vertebrogēns nervu saknīšu bojājums un citas perifērās nervu sistēmas slimības. Šo metodi var pielietot diagnostikā, gadījumos, ja Jums ir tirpšana, nejūtīgums, kustību traucējumi vai sāpju sindroms. Elektroneirogrāfiju arī izmanto ārstēšanas efektivitātes un slimības gaitas kontrolei. Parasti procedūra aizņem no 15 min. līdz 1 stundai.

Izmeklējumu veic mūsu centra ārsti: dr. Solvita Bērziņa un doc. Viktorija Ķēniņa.

Ja Jums ir elektrokardiostimulators vai implantēta cita elektriska medicīnas ierīce, šo izmeklējumu nevar veikt, jo izmeklējumam pielieto elektrisko strāvu!


Elektromiogrāfija

Elektromiogrāfija (EMG) ir metode, kur ievadot adatas elektrodu muskulī izvērtē muskuļu elektrisko aktivitāti. Metode ir informatīva ja ir aizdomas par muskuļu saslimšanām – muskuļu distrofiju, miopātiju, miozītu un citām muskuļu patoloģijām. Elektromiogrāfiju nozīmē ja ir muskuļu sāpes, vājums muskuļos vai muskuļu krampji. Metode dod vērtīgu informāciju par procesa aktivitāti un bojājuma līmeni. Procedūra aizņem no 30 min. līdz 1 stundai.

Izmeklējumu veic mūsu centra ārsti: dr. Solvita Bērziņa un doc. Viktorija Ķēniņa.

Jums nevar veikt elektromiogrāfiju, ja Jūs lietojiet asins recēšanu mazinošus medikamentus (antikoagulantus), ja Jums ir asinsrecēšanas traucējumi, plaša ādas infekcija vai zems sāpju slieksnis!


Kvantitatīvā sensorā testēšana

Tā ir neinvazīva metode, ar kuras palīdzību var noteikt spēju uztvert dažādas dozētas jeb mainīgas intensitātes kairinātājus (piemēram, siltumu un aukstumu), tādējādi objektivizējot izmeklējamās jušanas funkcijas un to traucējumus. Kvantitatīvā sensorās testēšanas metode palīdz arī objektivizēt sāpju sajūtas, precizējot sāpju dabu. Papildus, atkarība no saslimšanas un sūdzībām, ārsts pielieto von Freija filamentus, kā arī kombinē šo metodi ar veģetatīvas nervu sistēmas testēšanu un algometriju.

Indikācijas pacientu nosūtīšanai uz kvantitatīvo sensoro testēšanu ir:
• Aizdomas par dažādas izcelsmes smalko šķiedru polineiropātijām;
• Hronisko un neiropātisko sāpju sindromi;
• Neprecizētas jušanas traucējumu klīniskās izpausmes vai aizdomas par jušanas traucējumiem;
• Perifērās un centrālās nervu sistēmas slimības ar jušanas traucējumiem.


Veģetatīvās nervu sistēmās izmeklēšana

Veģetatīvas nervu sistēmas analīze ir ļoti vienkārša un ātra metode, ar kuras palīdzību var izvērtēt kā strādā viens no svarīgākajiem organisma kontroles centriem – autonomā jeb veģetatīvā nervu sistēma. Veģetatīvā nervu sistēma sastāv no simpātiskās un parasimpātiskās daļas un tās galvenais uzdevums regulēt iekšējo orgānu funkcijas. Veģetatīvā nervu sistēma ir cilvēka veselības neatņemama sastāvdaļa, to darbību atspoguļo mūsu asinsspiediena svārstības, sirdsdarbība, elpošana, endokrīno orgānu, imūnas sistēmas darbība, un daudzi citi organisma parametri.

Ar veģetatīvās nervu sistēmas analīzes metodi mēs varam noteikt, vai veģetatīvā sistēma strādā līdzsvaroti un sabalansēti, vai gadījumā tās darbība nav traucēta sakarā ar kādu citu saslimšanu (piemēram, cukura diabētu, amiloidozi un utt.). Ar šo metodi mēs varam ne tikai noteikt autonomas nervu sistēmas funkciju traucējumus, bet arī vērtēt nozīmētās terapijas efektivitāti.
Ja Jums ir tādas sūdzības kā sirdsklauves, elpas trūkums, svīšana, sarkšana vai bālums, biežās caurejas vai citi gremošanas trakta darbības traucējumi kurus nevar izskaidrot ar kādu fizisku slimību, mēs piedāvājas veikt veģetatīvās nervu sistēmas stāvokļa pārbaudi.


Doplerogrāfija galvas un kakla asinsvadiem

Doplerogrāfija jeb ultrasonogrāfija ir asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņu, kuras laikā ar ultrasonogrāfijas iekārtu iegūst asinsvadu attēlus, reģistrē asins plūsmas virzienu un ātrumu. Izmeklējums ļauj noteikt asinsvados radušās pārmaiņas un izvērtēt pacienta ārstēšanas rezultātus. Ar izmeklējuma palīdzību ārstam ir iespēja izmeklēt galvas un kakla asinsvadus, precīzi nosakot asinsrites traucējumus un to pakāpi.

Galvas un kakla asinsvadu ultasonogrāfija ar krāsu kodētu doplerogrāfiju ir neinvazīva un nesāpīga metode, ar kuras palīdzību var izvērtēt asinsvadu stāvokli – dažādas iedzimtas attīstības īpatnības (maza diametra asinsvadi, asinsvadu izlocījumi, cilpas, papildus asinsvadu sazarojumi) un dzīves laikā iegūtas asinsvadu izmaiņas (artēriju sieniņas sabiezējumu, aterosklerotiskas pangas, aterosklerotiskus asinsvadu sašaurinājumus vai asinsvada slēgumu).

Minētās, dzīves laikā iegūtās, izmaiņas paaugstina insulta iespējamību, tādēļ svarīgi tās agrīni diagnosticēt un ārstēt (kardiologa, neirologa, ģimenes ārsta vai asinsvadu ķirurga uzraudzībā).
Doplerogrāfijas izmeklēšanas metodei nav ierobežojumu un kontrindikāciju.

Izmeklējumu veic mūsu centra ārsts: doc. Viktorija Ķēniņa.